Головна‎ > ‎Кафедра‎ > ‎

Історія кафедри

Кафедра анестезіології та інтенсивної терапії була однією з перших кафедр України та СРСР, на яких почали викладання цієї дисципліни. Вона була заснована у 1973 році на базі доцентського курсу, який існував на кафедрі загальної хірургії з 1967 року. Курс, а згодом і кафедру очолила професор Людмила Василівна Новицька-Усенко, відома на той час як талановитий організатор служби анестезіології на Дніпропетровщині. На момент організації кафедри вже були захищені кандидатські дисертації практичними лікарями Ю.Г.Руденко, І.В.Кармазіною, О.М.Грановькою, Е.М.Тилкіною, В.І.Сливою, В.Т.Тузом, В.В.Запольським, які стали першими представниками Дніпропетровської наукової школи анестезіологів.

Співробітниками кафедри були такі відомі на Україні та закордоном анестезіологи, як професори О.М.Клігуненко, Л.О.Мальцева, В.І.Снісарь, доценти І.В.Конопкін, Ю.С.Петренко, Н.С.Сизоненко, В.І.Слива, Д.М.Станін, О.С.Стебельський і В.П.Туз.

Співробітники кафедри надавали допомогу країнам Африки і Азії: проф. Л.О.Мальцева працювала в Йємені, доц. Г.В.Панченко — у Буркіна-Фасо, ас. Л.Ф.Коломойцев — у Гвінеї, а доц. О.С.Стебельський та ас. А.М.Кравченко і зараз працюють в Намібії.

Під керівництвом професорів кафедри захищено понад 60 кандидатських та 7 докторських дисертацій. Узагальнені результати наукової роботи кафедри були виголошені в чотирьох актових промовах:

  1. Механізми адаптації гомеостазу при різних екстремальних станах в умовах анестезіологічного забезпечення та інтенсивної терапії (1984 р.).
  2. Перфторан в медицині (з демонстрацією документального відеофільму "Другая кровь" (1994 р.)
  3. Стратегія відновлення особистості хворого після перенесених критичних станів (2001 р.)
  4. Дніпропетровська наукова школа анестезіологів: становлення, досягнення, перспектива (2014 р.)